;

Council approves appointments

Council approves appointments
Posted on 05/29/2019
City Logo with tag

The Mayor and Rocky Mount City Council considered appointments to City boards, committees and commissions at the 2019 City Council Retreat and at the April 8, 2019 Committee of the Whole meeting:

The following list of appointments/reappointments were approved:

Animal Care and Control Advisory Board (three-year terms; initial terms to be staggered; Ward specific; Veterinarian may reside in any ward):

-Appointed

Veterinarian – Dr. Michael Hicks – term expires June 30, 2022

Catherine Combs – Ward 5 – term expires June 30, 2022

Stacey Graham – Ward 7 – term expires June 30, 2022

Board of Adjustment (three-year term expires June 30, 2021):

-Reappointed

Carl R. Revis – Ward 3

Business Development Authority (three-year terms expire June 30, 2021):

-Appointed

C. Saunders (Sandy) Roberson, Jr.

Lea Henry

-Reappointed

Herman T. Jones

Central City Revitalization Panel (three-year terms expire June 30, 2021)

-Appointed

Commercial Builder/Developer – Jesse Gerstl

Member At-Large – Antwan Lofton (unexpired term to expire June 30, 2019)

Member At-Large – Charles Roberson (amendment to add 6th at-large member)

-Reappointed

Central City Property Owner – Garland Jones

Member At-Large – Jean Almand Kitchin

Member At-Large – David Joyner

Community Appeals Board (three-year terms expire June 30, 2021)

-Reappointed

David Durgin (Ward 6)

Historic Preservation Commission (four-year terms expire June 30, 2022):

-Reappointed

Sue D. Hanshaw

Martin Luther King, Jr. Commission (three-year terms expire June 30, 2021):

-Reappointed

Katrice Johnson Brown

Thomas L. Everett

Vanessa Whitaker

Mayor’s Commission on Persons with Disabilities (two-year terms expire June 30, 2020):

-Appointed

Debbie Rollins

Cynthia Steele

Tilman Little

-Reappointed

Mary Mann

Priscilla Whitaker

Ardelia Burrison

Ruth A. Bowens

Robert E. Cordell, Sr.

Planning Board (three-year terms expire June 30, 2021):

-Reappointed

Clara Knight (Ward 1)

Lige Daughtridge (Ward 5)

Johnnie Mayo, Jr. (Ward 3)

Redevelopment Commission (five-year term; fills unexpired terms):

-Appointed

Luther Ezzell

George Deryckere

Transportation Advisory Board (unexpired term expires June 30, 2019):

Richard Joyner (NOTE: Tom Rogers resigned)

Tree Advisory Board (four-year term expires June 30, 2022):

-Reappointed

Linda Tippette (Ward 5; NOTE: resigned in April, 2019)

Peter H. Gilliland – Ward 6

James (Jim) Curtis – Ward 7

Utility Service Review Board (four-year term expires June 30, 2022):

-Reappointed

Jackie King (Ward 2)

Jackson B. Harris (Ward 7)

Marletha Muhammad (Ward 4)

Workforce Housing Advisory Commission (three-year term after initial appointment):

-Appointed

Max Avent (Mayor; contingent upon receipt of personal history form; expires 2022)

Gloria Davis (Ward 1; contingent upon receipt of personal history form; expires 2022)

Susan Perry Cole (Ward 2; contingent upon receipt of personal history form; expires 2022) Lewis Bridgers (Ward 3; contingent upon receipt of personal history form; expires 2021)

Kevin Macklin (Housing Authority; contingent upon receipt of personal history form; expires 2022)

Thomas L. Walker (Faith-based; contingent upon receipt of personal history form; expires 2022)

EXTERNAL BOARDS – City Appointments

Carolinas Gateway Partnership (three-year terms)

-Appointed

Andre Knight (unexpired term expires June 30, 2019)

-Reappointed

W. B. Bullock (term expires June 30, 2021)

STEP Board (one-year term expires June 30, 2019):

-Reappointed

Chris Miller

The following vacancies remain:

Animal Care and Control Advisory Board (three-year terms; initial terms to be staggered; Ward specific; Veterinarian may reside in any ward):

Mayor – term expires June 30, 2021

Ward 1 – term expires June 30, 2021

Ward 2 – term expires June 30, 2021

Ward 3 – term expires June 30, 2020

Ward 4 – term expires June 30, 2020

Ward 6 – term expires June 30, 2020

Board of Adjustment (three-year term expires June 30, 2021):

Ward 6

Community Appeals Board (three-year terms expire June 30, 2020)

Ward 3

Ward 5

Historic Preservation Commission (four-year terms expire June 30, 2022):

One vacancy

Internal Audit Committee (three-year terms after initial appointments):

Three vacancies (Councilmembers)

CPA – vacant

Three member vacancies

Martin Luther King, Jr. Commission (three-year term expires June 30, 2021):

One vacancy

Tree Advisory Board (four-year term expires June 30, 2022):

Ward 5

Utility Service Review Board (four-year term expires June 30, 2022): Ward 6

Workforce Housing Advisory Commission (three-year term after initial appointment):

Ward 4 (term expires 2020)

Ward 5 (term expires 2021)

Ward 6 (term expires 2019)

Ward 7 (term expires 2020)

Faith-based (term expires 2020)

Housing Developer (term expires 2021)

Business Community (term expires 2019)

EXTERNAL BOARDS – City Appointments

Braswell Memorial Library (four-year term expires June 30, 2022):

One vacancy

Additional appointments will expire in June of 2019 and information relative to those appointments will be provided soon.

Anyone interested in appointment to any of these boards should submit a personal history formto the City Clerk’s office, P.O. Box 1180, Rocky Mount, NC 27802. Please feel free to submit a resumé as well. Please call 252-972-1319 for more information.